LUCHA LIBRE NEWS & RESULTS

Posted August 21st, 2013 by 1Wrestling News Team

NOTICIAS

A new rivalry spawned from the Blue Panther 35th Anniversary match last Friday night at Arena Mexico as Negro Casas who is already involved in a 3-way hair match dispute with Rush & Shocker now has Black Terry on his mind and wants to take his hair as well. Casas & Terry had some stiff exchanges during the match with Casas kicking BT very hard in the face causing one of his eyes to be swollen almost completely shut. Casas said he doesn’t know where or when but he wants the match soon.

RESULTADOS

DTU 8/19 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Guerrero Espacial & El Vigia beat Fuego Negro & Mini Rio Bravo
2. Scramble Match won by Slayer Pack – Other participants: Pequeno Cobra/Hell Boy/Factor Miedo/Billy Tronik/Optimus/Rex Estampida/Kalibus
3. La Hiedra & JC Maclean defeated La Magnifica & Zuzu Divine
4. Triangular de Tercias: Lanceloth & Rocky Lobo beat Lucky Boy & Rey Celestial and Los Gemelos Muerte I y II
5. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) defeated Miedo Extremo/Nino Hamburguesa/Chica Yeye
6. Black Fire/Hormiga/Septimo Dragon beat Kaientai/Lord Byron/Xtreme Dragon
7. 5 Way Dance: Hacker & Laredo Kid defeated Angel del Misterio & Artikus/Drastick Boy & Flamita/Jinzo & Kaleth/Steve Pain & Pentagon Jr.
8. 4 Way Dance: Crazy Boy & Joe Lider beat Aero Boy & Ultimo Gladiador/Angel o Demonio & Ovett/Ciclope & Paranoico

EMLL 8/19 – Arena Puebla
1. Asturiano/Camaleon/Millenium beat Artillero/Blue Center/Super Comando but Asturiano left with an broken arm that is putting him out of action for 6 months.
2. Leono/Starman/Stigma defeated Cancerbero/Espiritu Maligno/Raziel
3. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis) beat Hijo del Fantasma/Stuka Jr./Titan
4. Atlantis/Rush/Thunder defeated Damian el Terrible/Mr. Niebla/Niebla Roja
5. CMLL Lt. Heavyweight Title: Rey Escorpion beat Ultimo Guerrero to retain his title.

EMLL 8/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Esfinge & Metatron beat Demonio Maya & Evola
2. Magnus/Sky Kid/Soberano defeated Disturbio/Herodes Jr./Sadico
3. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei beat Lluvia/Luna Magica/Marcela with Amapola going over Marcela and challenging her to a shot at her CMLL Femenil Title afterwards.
4. Angel de Oro/Blue Panther/Titan defeated Ephesto/Mephisto/Polvora by DQ when Polvora fouled Oro.
5. Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)

EMLL 8/20 – Arena Mexico
1. Bengala & Sensei beat Akuma & Ramstein
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong defeated La Comandante/La Seductora/Tiffany
3. Delta/Hijo del Fantasma/Triton beat Shigeo Okumura/Sangre Azteca/Bobby Zavala
4. Lightning Match: Tiger defeated Diamante
5. Brazo de Plata/La Sombra/Thunder beat Negro Casas/Rey Escorpion/Volador Jr. when Sombra ripped off Volador’s mask and pinned him. Both men wanted to face each other immediately afterwards but the commission denied them.
6. Dragon Rojo defeaed Niebla Roja

Independent 8/17 – Auditorio Teoponzalco de Cuernavaca
1. Los Black Hangmen I y II beat Centella & Profeta
2. Comodin/Fuego Dorado/Kid Power defeated Hechicero/Nahual/Vertigo
3. Cachorro/Euforico/Sioux beat Circulo Negro/Electro/Fenix
4. La Mascara/Mistico II/Stigma defeated La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Atlantis/Maximo/Rush beat Negro Casas/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero by DQ when UG fouled Atlantis.

Monterrey 8/18 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Aero Kid & Flecha beat Drako & Muerte Guerrera
2. Mini Androide & Mini Hator defeated Alfa Tres Mil & Chamaco Gurrola
3. Los Cirios Negros I y II/Palomo Negro battled Baby Power/Former Lover/Shadow Man to a DDQ after multiple foules.
4. Codigo Negro/Psicotico/Zertico beat Alberto dos Rios/Hijo del Centurion Negro/Super Jack
5. Jerry Estrada (retirement match)/Gato Fantasma/Silencio defeated Memo Valle/Rey Demonio Jr./Stuka I with reports that Estrada could hardly move around good.

Promociones WMC 8/18 – Deportivo SME Villa Coapa del Distrito Federal
1. Kick Dragon/Mormo/Tanque Infernal beat Fly Fly/Galactico/Magnetico
2. Ares/Camorra/Hijo del Pirata Morgan/Rey Bucanero defeated Big Boy/Ikaro/Sensei/Stukita
3. Keira/Princesa Blanca/Star Fire beat Crazy Star/Davinha/La Vaquerita
4. Triangular de Parejas: Cerebro Negro & Dr. Cerebro defeated Las Traumas I y II and Eterno & Super Nova who reinjured his foot here.
5. Relevos Increibles: Sagrado/Escandalo/Ultimo Guerrero/Virus beat Averno/Hijo del Lizmark/Pirata Morgan/Bobby Zavala by DQ when Pirata fouled UG.

Category: Wrestling.

Tags: .

Add Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*