LUCHA LIBRE NEWS & RESULTS

Posted July 8th, 2013 by 1Wrestling News Team

RESULTADOS

AAA 7/7 – Centro Civico de Ecatepec (Sin Limite taping)
1. Argenis & Super Fly beat Argos & Dizzy
2. Alebrije II/Atomic Boy/Nino Hamburguesa defeated Carta Brava Jr./Gran Apache/Black Mamba – Before the match, Crazy Boy officially welcomed Alebrije & Atomic Boy in the Mexican Powers.
3. Drago/Fenix/Flamita beat Pentagon Jr./Steve Pain/Ultimo Gladiador
4. Los Mirreyes (Alan Stone/Elegido/Toscano) defeated Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Angelico/Jack Evans/La Parka Jr. beat Chessman/Eterno/Parka Negra by DQ when Negra fouled Parka.
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) defeated Canek/Hijo del Texano/Silver King

EMLL 7/7 – Arena Coliseo
1. Horus & Robin beat Akuma & Guerrero Negro Jr.
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan defeated Hombre Bala Jr./Pegasso/Soberano
3. Lightning Match: Triton beat Raziel
4. Bushiroad/Delta/Guerrero Maya Jr. defeated Namajague/Shigeo Okumura/Bobby Zavala with Delta & Maya challenging the Japanese to a shot at their Arena Coliseo Tag Titles next week which was accepted.
5. Diamante Azul/Shocker/Thunder beat Euforia/Mr. Niebla/Vangelis
6. Ephesto/Mephisto/Volador Jr. defeated Los Estetas del Aire (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente)

EMLL 7/7 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Capitan beat Relampago Azul & Samael
2. Demonio Maya/Satara/El Yaki defeated Halcon de Plata/Hijo del Javier Cruz/El Idolo
3. Acertijo/Jocker/Sadico beat Tony Escobedo/El Hippie/Sky Kid
4. Occidental Middleweight Title: Black Metal defeated El Barbaro Cavernario to win the title.
5. La Mascara/Maximo/Rush beat Dragon Rojo/Polvora/Rey Bucanero

FULL 7/5 – Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Octagoncito defeated Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson
3. Aero Star/Marabunta Jr./Nemesis beat Maldito Jr./Pentagon Jr./Rider
4. Dr. Wagner III/La Parka Jr./Tinieblas Jr. defeated Chessman/Dr. Cerebro/Scorpio Jr.

Fusion Sports 7/5 – Arena Queretaro
1. ?
2. ??
3. ???
4. Chairs Match: Pantera I/Mr. Rebelde/Ursus defeated Dement Xtreme/Paranoico/Septimo Dragon
5. Cuadrangular de Parejas: Los Dragones de Oriente I y II beat Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack)/Las Drabeks I y II/Ciclope & Perro Mocho Jr.
6. 4 Way Dance por el AAA FUSION Campeonato: Fenix defeated Daga/Drastick Boy/Flamita to retain his title.
7. Relevos Increibles: Crazy Boy/Davey Richards/Mari Apache beat Joe Lider/Eddie Edwards/Fabi Apache after Edwards turned on Lider then he & Richards destroyed him and Lider was stretchered out.

Fusion Sports 7/6 – Arena Lopez Mateos
1. Scramble Match: Yuta beat Miedo Extremo to win. Other participants: Jhonky/Kalibus/Jorge Kebrada/Kiuuby/Artikus/Angel del Misterio/Osiris/Atomic Star
2. Torneo de Parejas won by Kaleth & Nino Hamburguesa. Other participants: Lucky Boy & Nino de Ebano/Crazy King & Principe Escorpion/Lanceloth & Rocky Lobo/Arana de Plata & Pequeno Cobra
3. Carta Brava Jr. (IWL)/Locker/La Magnifica defeated Comando Negro/Rocker/Keira
4. Los Bastardos (Epitafio/Judas el Traidor/Samael/Tormento) battled Black Fire/Dement Xtreme/Peligro/Chica Yeye to a no contest when Los Porros ran out and attacked everyone.
5. #1 Contenders Scramble Match por el DTU Alto Impacto Campeonato: Steve Pain beat Fenix to win. Other participants: Hacker/Hormiga/Jinzo/Orion/Principe Halcon/Sadico/Tomahawk
6. Triangular de Parejas: Drastick Boy & Flamita defeated Daga & Eterno and Los Lobos Americanos (Eddie Edwards y Davey Richards)
7. Triangular de Parejas: Los Compadres Extremos (Aero Boy & Violento Jack) beat Crazy Boy & Joe Lider and Ciclope & Paranoico in a match full of weapons including flaming chairs and light tubes.

IWRG 7/7 – Arena Naucalpan
1. Arana de Plata & Fulgore I beat Freelance & Galaxy
2. 3 Way Dance por el IWRG Intercontinental Lightweight Title: Imposible defeated Astro Rey Jr. to win the title. Dragon Celestial was the other participant.
3. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Fresero Jr. defeated Apolo Estrada Jr./911/Picudo Jr. by DQ when 911 fouled Dinamic.
4. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil Jr./X-Fly beat Las Traumas I y II/Veneno when X-Fly ripped off Trauma I’s mask and pinned him.
5. Por el Campeonato Maestros: Solar I defeated Negro Navarro to win the title in their standard great match.

WWL 7/7 – Arena Coliseo de Monterrey (85-90% full)
1. Estelaris/Hombre sin Miedo/Laredo Kid beat Mascara Purpura/Ninja Jr./Rico Rodriguez
2. Ivelisse Velez battled Taya Valkyrie to a no contest.
3. Colt Cabana defeated Hijo del Fishman
4. Axel beat Hijo del Espanto
5. Tommy Dreamer defeated Sabu
6. Por la Copa Hector Garza: Team Mexico (Perro Aguayo Jr./Cibernetico/Super Parka) beat Team Puerto Rico (Apolo/El Mesias/Rico Casanova)
7. 4 Way Dance por el WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) defeated Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III/Heddi Karaoui & Zumbi/Eita & Tomahawk to win the titles.
8. PWR Heavyweight Title: Blue Demon Jr. beat Big Daddy V to retain his title.
9. Mil Mascaras & Sicodelico Jr. defeated Los Villanos III y IV
10. WWL Heavyweight Title: Bobby Lashley beat Monster Pain by DQ but Pain retained his title.

Category: Wrestling.

Tags: .

Add Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*